Velikost a vzhled CMN

Velikost

Vrozené melanocytové névy se mohou vyskytnout v rozmezí od malých (velikosti špendlíkové hlavičky) až po velké vzácné formy, kdy névus pokrývá většinu povrchu těla. 
Névus lze považovat za velký pokud:
  • Na jeho odstranění by byla nutná více než jedna chirurgická excize (Tuto definici většinou používají chirurgové a další podílející se na odstraňování névů)
  • Pokrývá více než 2% celkového povrchu těla pacienta nebo je větší než dlaň pacienta.
  • Měří více než 20 cm ve svém nejširším místě u dospělého jedince. Při použití této definice u novorozence, lze névus považovat za velký, pokud se očekává, že dosáhne této velikosti v dospělosti. Např. 7 cm široké znaménko na hlavě nebo 5 cm jinde na těle u novorozence vyroste do dospělosti jedince přinejmenším do šířky 20 cm.
  • Pokrývá velkou část hlavy, nohy nebo paže, i když nesplňuje předchozí definice.
Výskyt velkých névů (víc jak 20 cm, ale méně než 40 cm) připadá na jedno z 20 000 narozených dětí.
Největší névy jsou lékařsky definovány jako névy obří (cca nad 40 cm). Obří névy pokrývají značnou část těla, obvykle zahrnující trup a běžně jsou doprovázeny řadou satelitních névů. Satelitní névy (satelity) jsou menší melanocytové névy, které se vyskytují u jedince už při narození (zpravidla současně s névem obřím) nebo se mohou objevovat postupně během vývoje. U névů obřích připadá výskyt na jedno z 500 000 narozených dětí; čím jsou vrozené névy větší, tím jsou vzácnější.

Jak kongenitální melanocytový névus vypadá?

Každý kongenitální melanocytový névus (CMN) je jedinečný. Lidé každé rasy a barvy pleti se s nějakým mohou narodit. CMN obecně roste v závislosti na růstu dítěte. Jinými slovy, celoživotně pokrývá stejná místa na povrchu těla jako při narození – například část končetiny nebo se rozpíná mezi lopatkami a horním stehnem.

Vzácnou výjimkou je „tarditivní“ (pozdní) vrozené melanocytové névy, které se stávají viditelnými postupně po narození a proto to může vypadat tak, že samotný névus roste. V některých případech, kdy je část CMN po narození velmi bledá, může během několika měsíců ztmavnout a tak se také zdá, že roste. 

Umístění:

Vrozené melanocytové névy se mohou vyskytovat na jakékoli části kůže, včetně dlaní, chodidel nebo vlasaté části hlavy, a dokonce i uvnitř úst nebo na očním pozadí.

Barva:

Obvykle se u névu jedná o odstín hnědé až černé, někdy vrozené melanocytové névy mohou být i načervenalé. Zbarvení je velmi často přímo v rámci celého névu namixované, s menšími ostrůvky různých barev na jednotném pozadí. CMN je při narození často téměř černý, nebo dokonce tmavě purpurový / červený, a to vzhledem k tomu, že má bohaté krevní zásobení, které je viditelné přes tenký povrch kůže. Névy mohou změnit barvu v průběhu času, jak dítě roste. Pokud se névus změní, zpravidla se stává světlejším, ale také může ztmavnout v případě, že byl na počátku světlý nebo skvrnitý. K zesvětlení névu dochází častěji u dětí se světlými nebo zrzavými vlasy a bledou kůží než u dětí s tmavšími vlasy a tmavším tónem pleti.

Ochlupení:

U vrozených melanocytových névů je obvyklé, že přímo z nich vyrůstají chloupky, ačkoli to často není vidět hned po narození a chloupky mohou zůstat v některých případech nezpozorovatelné po celý život. Barva chloupků v rámci névu může být tmavší než vlasy na hlavě dítěte, nebo stejná a zřídkakdy světlejší. Pokud je CMN na pokožce hlavy, vlasy přímo vyrůstající z névu rostou rychleji, než je tomu na zbytku pokožky hlavy. Na celé ploše CMN - ať už je malá nebo velká – se mohou postupně objevit chloupky, které jsou viditelné a často husté. Příležitostně jsou vrozené melanocytové névy zcela bez chloupků, dokonce i ty, které se vyskytují na pokožce hlavy, dále může v rámci plochy névu nastat nepravidelné vypadávání vlasů/chloupků nebo mohou vyrůstat chloupky/vlasy bez pigmentu (šedé nebo bílé).

Struktura:

Struktura kůže velkých vrozených melanocytových névů je spíše odlišná od normální pleti, někdy je měkčí, volnější a více vrásčitá. CMN může být téměř plochý nebo může mít smíšený či hrudkovitý povrch.

Počet:

Celkový počet viditelných névů se po narození může i nadále zvyšovat (viz výše zmíněné satelity), ačkoli ne vždy tomu tak je. Pokud se tak stane, často dochází k rozvoji nejvíce během několika prvních let života. Objevování těchto nových névů je častější u dětí s obřím névem a vícečetnými névy, ale samo o sobě není důvodem k obavám.