Život s névem

Vyhýbání se slunci

  • Lidé s vrozenými melanocytovými névy by měli zůstat mimo přímé slunce co nejvíce během nejžhavějších hodin dne a v nejžhavějších měsících roku.  Nejhorší hodiny dne jsou od 10:00 do 16:00. Ve většině severní polokoule jsou nejžhavějšími měsíci v roce duben až říjen. Pro jižní polokouli jsou říjen až duben měsíce, ve kterých se dbát na snížení expozice slunce.
  • UV záření je mnohem vyšší než voda nebo sníh, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost při koupání venku nebo lyžování.
  • Slunce je ve větších nadmořských výškách škodlivější.
  • Slunce zůstává téměř stejně škodlivé, když je schováno za mraky, takže i když je zataženo, pacient CMN by měl nosit vhodné oblečení, jako kdyby slunce plně svítilo.
  • Stín poskytuje menší ochranu, pokud jste v blízkosti vody nebo sněhu, nebo když je počasí zamračené, protože sluneční paprsky se v těchto případech do stínu odrážejí.
  • Zvýšená pravděpodobnost rizika rakoviny kůže u lidí s CMN se týká celého těla, nejen plochy jejich névu/névů.

Ochrana proti slunci

Lidé s vrozenými melanocytovými névy mohou a měli by mít normální život. Zvláště postižené děti, ale všichni lidé s CMN, by měli používat kvalitní přípravky na ochranu proti slunci - stejné jako jsou doporučovány k užívání pro děti. Zvláště je důležité se vyvarovat slunečním spáleninám. Obecné pravidlo: vyhýbání se slunečnímu záření, spolu s ochranou prostřednictvím oděvu (existuje oblečení s UV ochranou), je účinnější než opalovací krém. Nejlepší opalovací krémy obsahují odraznou bariéru, jako je oxid titaničitý; vyberte vysoký ochranný faktor (SPF), v ideálním případě 25 nebo více a s vysokou ochranou UVA, je-li indikována. Opalovací krém je třeba obnovovat každé 2 hodiny, častěji při koupání nebo v případě pocení.